Мінна безпека в осінньо-зимовий період. Новий сезон кампанії «Помічай зміни»
Мінна безпека в осінньо-зимовий період. Новий сезон кампанії «Помічай зміни»
В Україні продовжується інформаційна кампанія з мінної безпеки «Помічай зміни». Новий сезон кампанії привертає увагу населення до правил мінної безпеки в осінньо-зимовий період.
Кампанію реалізує BBC Media Action за технічної підтримки Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Ініціатива є частиною Програми розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН) в Україні, що фінансується урядом Нідерландів.
Після повномасштабного вторгнення росії 23% території України потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами. Тільки у вересні 2024 року росія запустила по Україні 1339 ударних безпілотників*. Щодня в різних регіонах країни падають уламки ракет і дронів, які можуть містити нерозірвані боєприпаси або небезпечні речовини, що створює серйозну загрозу для життя та здоров'я українців.1
Кампанія «Помічай зміни» покликана сприяти зменшенню кількість нещасних випадків, пов’язаних із вибухонебезпечними предметами, шляхом підвищення обізнаності населення щодо правил мінної безпеки.
Новий сезон кампанії зосереджений на потенційній небезпеці, яка загрожує громадянам в осінньо-зимовий період. Особливо через зміну погоди, коли опале листя та сніг можуть ускладнювати можливість побачити вибухонебезпечні предмети у лісах, парках, полях, на узбіччі дороги та інших локаціях.
Осінь для багатьох українців – традиційний сезон збирання грибів, проте через війну значні території лісів в Україні залишаються замінованими та небезпечними для відвідування. Під листям, у ґрунті, кущах або на узбіччях можуть ховатися нерозірвані снаряди, протипіхотні міни, уламки дронів тощо. Помітити які досить складно, а іноді – неможливо, що значно підвищує ризик травмування або загибелі.
Кампанія «Помічай зміни» показує реальні ситуації потенційної небезпеки та закликає громадян дотримуватися основних правил при виявленні підозрілих предметів: Стій! Не чіпай! Телефонуй 101!
Кампанія, що стартувала в червні 2024 року, включає соціальну рекламу на телебаченні та радіо, онлайн-контент, а також білборди й плакати в деокупованих і прифронтових областях України. До інформаційної підтримки ініціативи долучилися відомі українські бізнеси та лідери думок.
Також у межах кампанії було створено освітній серіал та симулятор про мінну безпеку, що доступні для безкоштовного перегляду на національній освітній платформі Дія.Освіта.
Яко Сільє, постійний представник ПРООН в Україні, наголосив на важливості захисту громадян від вибухонебезпечних предметів як одного з ключових пріоритетів діяльності ПРООН. «Забезпечення безпеки громад через заходи з протимінної діяльності є лише частиною завдання. Не менш важливою є освіта населення щодо безпечної поведінки, – підкреслив він. – Ми раді, що нова фаза кампанії «Помічай зміни» враховуватиме досвід попередніх етапів та досліджень, аби підвищити безпеку в осінньо-зимовий період і впровадити нові стандарти інформування про мінну небезпеку».
Ольга Сєдова, регіональна директорка у країнах Східної Європи та Центральної Азії у BBC Media Action, прокоментувала: «Ми дуже раді повідомити про початок другої фази нашої кампанії з підвищення обізнаності про мінну небезпеку «Помічай зміни» на осінні та зимові місяці. Ми разом з партнерськими медіа продовжуємо убезпечувати українців від шкоди через міни та вибухові речовини».
Андрій Даник, Голова Державної служби України з надзвичайних ситуацій, відзначив: «Осінь та зима ускладнюють виявлення та знешкодження вибухонебезпечних предметів, тому ми продовжуємо активно інформувати громадян бути уважними та обережними! На жаль, чимало людей нехтують основними правилами: «Стій! Не чіпай! Телефонуй 101!», а дехто несе підозрілі предмети додому, що взагалі є недопустимим. Допоки сапери ДСНС працюють над очищенням українських земель, інформаційні кампанії на кшталт «Помічай зміни», у рамках якої наразі ДСНС України співпрацює з BBC Media Action, мінімізують кількість випадків травмувань і загибелі як дорослих, так і дітей. Ми продовжуємо працювати у напрямку формування культури безпечної поведінки у суспільстві».
1 аналіз даних Повітряних Сил Збройних сил України, який провела АрміяInform