В Чернігівський області за 6 місяців 2024 року зареєстровано 31 випадок лептоспірозу
УВАГА! ЛЕПТОСПІРОЗ!
В Чернігівський області за 6 місяців 2024 року зареєстровано 31 випадок лептоспірозу, в т. ч. 1 дитина. 6 випадків закінчилось летально.
Наша область по захворюваності на лептоспіроз займає 1 місце по Україні.
В Чернігівському районі зареєстровано 2 лабораторно підтверджених випадки лептоспірозу у жителів села. Сираї та села Підлісне.
Лептоспіроз - це особливо небезпечна гостра інфекційна хвороба, яка протікає важко з лихоманкою, загальною інтоксикацією, ураженням внутрішніх органів. Без лікування лептоспіроз може призвести до ураження нирок, ураження печінки, менінгіту (запалення мембрани навколо головного і спинного мозку) чи навіть смерті.
Захворювання викликається мікроорганізмами з роду «Лептоспіра». Це аеробні мікроорганізми спіралеподібної форми, рухливі, в умовах природного середовища (вода відкритих водойм, вологий ґрунт, заражені продукти харчування і т. п.) зберігають свою життєздатність від кількох годин до кількох місяців.
Лептоспіроз - це зоонозне природно-вогнищеве захворювання - основним резервуаром збудника хвороби є дикі (пацюки, миші, полівки, щури, лисиці, вовки, дикі кабани тощо) та домашні (велика і дрібна рогата худоба, свині, собаки) тварини.
Захворіти на лептоспіроз можна під час купання у заражених водоймах, при контакті із інфікованими тваринами, які виділяють збудника з сечею у навколишнє середовище. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи та ранки на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот).Зараження від хворої людини практично не спостерігається. В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм. Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження. Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип чи Ковід-19. До того ж, часом захворювання може мати безсимптомний перебіг.
Серед симптомів лептоспірозу виділяють такі:
− висока температура тіла (39 - 40С), поява поліморфної висипки на шкірі;
− озноб, головний біль, почервоніння очей та одутловатість обличчя;
− біль у м’язах, особливо литкових (хворий часто не може самостійно ходити);
− блювання, діарея, біль у животі, жовтяниця.
Лептоспіроз лікують в умовах інфекційного стаціонару. Якщо у вас є симптоми захворювання, і ви нещодавно контактували із потенційно зараженою водою або з хворою твариною- негайно зверніться до свого сімейного лікаря, який скерує вас до інфекціоніста. При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше. У разі несвоєчасного звернення за медичною допомогою недуга може призвести до смерті.
Як запобігти лептоспірозу?
− уникайте потенційно заражених водойм, купання та риболовлі в них;
− вакцинуйте домашніх та сільськогосподарських тварин від лептоспірозу;
− уникайте контактів з хворими та інфікованими тваринами;
− знищуйте гризунів в особистих помешканнях.