До уваги платників податків, що звертаються за отриманням довідки про відсутність заборгованості
До уваги платників податків, що звертаються за отриманням довідки про відсутність заборгованості
Головне управління ДПС у Чернігівській області у зв’язку із наявністю значної кількості типових помилок при оформленні платниками Заяв про надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, повідомляє таке.
Порядок надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі - Порядок), затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 № 733, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.09.2018 за № 1102/32554.
Згідно з абзацом першим пункту 3 Порядку для отримання Довідки платник подає заяву про надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі - Заява), форму якої затверджено додатком 2 до Порядку.
Абзацом шостим пункту 3 Порядку передбачено, що Заява складається з обов’язковим посиланням на відповідний нормативно-правовий акт, яким передбачено необхідність підтвердження відсутності заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи (далі – Заборгованість), та зазначенням найменування суб’єкта (підприємства, установи, організації), до якого (якої) Довідку буде подано платником. Такі вимоги містяться у чисельних законах України, нормативно-правових актах Кабінету Міністрів України, міністерств та інших державних органів.
Для заповнення таких обов’язкових реквізитів у пунктах 3 та 4 форми Заяви передбачено відповідні поля.
Зокрема у пункті 3 форми Заяви заповнюються реквізити нормативно-правового акту.
Найбільш поширеною підставою є Закон України від 25 грудня 2015 року № 922-VIII «Про публічні закупівлі», яким передбачено необхідність підтвердження відсутності у платника заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).
Для правильного заповнення Заяви потрібно зазначати усі реквізити нормативно-правового акта за уніфікованим шаблоном відображення, необхідні для його ідентифікації, а саме:
вид - Закон України або ЗУ (скорочений варіант), постанова Кабінету Міністрів України або постанова КМУ (скорочений варіант), наказ міністерства, постанова Правління Національного банку України або постанова Правління НБУ (скорочений варіант);
порядковий номер - (знак «№» та арабські або арабсько-римські цифри, знаки «-», «/»);
дату прийняття, оформлену словесно-цифровим (25 грудня 2024 року) або цифровим способом (25.12.2024);
індивідуальну назву, що зазначається у лапках («...»).
Звертаємо увагу платників, що неприпустимим є посилання у пункті 3 Заяви на наказ Міністерства фінансів України від 03.09.2018 № 733, оскільки зазначений акт не є підставою для надання Довідки, а визначає механізм її надання контролюючим органом платнику.
У пункті 4 форми Заяви зазначається найменування суб’єкта (підприємства, установи, організації), до якого (якої) буде подано Довідку.
Слід зазначити, що виходячи з вимог статті 90 Цивільного кодексу України юридична особа має своє найменування (повне або скорочене), яке містить інформацію про її організаційно-правову форму.
При цьому неприпустимим є зазначення платниками у пункті 4 Заяви, замість найменування суб’єкта до якого буде подано Довідку, будь-якої іншої інформації, наприклад: «за вимогою», «не визначено», «тендерному комітету» або власної назви платника, який звертається із Заявою, зазначеної у пункті 2 цієї ж Заяви.
Невідповідність поданої Заяви встановленій законодавством формі або вимогам щодо її заповнення може бути причиною неприйняття такої Заяви, про що платник повідомляється у тій самій формі, у якій він звертався із Заявою (особисто, на електронну адресу, через оператора поштового зв’язку, в Електронний кабінет, а також для оперативності інформується по телефону) з обов’язковим зазначенням допущених помилок, що стали причиною неприйняття.
Варто зауважити, що при перевірці наявності у юридичної особи податкового боргу та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску (іншої заборгованості), відповідно до п. 5 Порядку враховується наявність такого боргу і у філій (відокремлених підрозділів) юридичної особи з огляду на положення вимог Закону України від 06.09.2012 №5203-VI «Про адміністративні послуги» та статті 95 Цивільного кодексу України.
Отже, Довідка надається лише за умови подання платником належним чином оформленої Заяви, її опрацювання контролюючим органом та за відсутності на дату формування Довідки заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.
Довідка надається платнику за його вибором у паперовій або електронній формі за встановленою формою.
Документ за результатами опрацювання заяви про надання Довідки у паперовій формі платник (його законний чи уповноважений представник) отримує безпосередньо в контролюючому органі, до якого було подано Заяву.
Отримати відповідний документ в електронній формі платник має змогу у приватній частині електронного кабінету з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
Дякуємо усім платникам, які сумлінно та своєчасно сплачують податки.
Пресслужба Головного управління ДПС у Чернігівській області