Про заборону спалювання сухої рослинності
Про заборону спалювання сухої рослинності
З початку року на Чернігівщині зафіксовано 35 випадків загоряння сухої рослинності на загальній площі близько 26 га. Головна причина цих загорянь - так званий "людський фактор", зокрема, спалювання громадянами залишків сухої рослинності й сміття на своїх присадибних ділянках, а також навмисне випалювання сухої рослинності.
У населених пунктах спалення сухої трави або листя на присадибних ділянках може перерости у неконтрольоване горіння. Це загрожує знищенням будівель і споруд житлового сектору. Крім того, погіршення видимості на автодорогах через дим від таких багать може стати причиною дорожньотранспортних пригод. Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, поблизу лісових масивів.
Слід зазначити, що вогнем знищується не лише сухостій, але й насіння і коріння живих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів. Руйнується гумус, гинуть ґрунтоутворювальні організми та бактерії, які відіграють важливу роль у мікробіологічних процесах. Це призводить до погіршення якості ґрунтів і, як наслідок, до зниження урожайності.
Через масові підпали трави навесні забрудненість повітря димом виявляється не менш високою, ніж забрудненість повітря навіть від найсильніших пожеж на торфовищах. Під час горіння рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних, а також сприяють розвитку онкологічних захворювань.
Згідно з чинним законодавством, спалювати суху рослинність ЗАБОРОНЕНО.
Адміністративна відповідальність: статтями 77 та 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення – штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах становитиме від 90 до 270 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1530 до 4590 гривень).
- Пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, що призвело до виникнення лісової пожежі, каратиметься штрафом у розмірі від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 4590 до 15300 гривень).
- Самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із природною рослинністю або її залишків та опалого листя на земельних ділянках, у смугах біля автомобільних доріг і залізниць та у парках тягне за собою штраф у розмірі від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 до 6120 гривень).
Кримінальна відповідальність: статті 241 та 245 Кримінального кодексу України, згідно з якими штрафи за забруднення атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами тепер становитимуть від 1800 до 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 30600 до 61200 гривень). За знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом штрафи зростають до 5400-9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 91800 до 153000 гривень).
З метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій пов’язаних із спалюванням сухої рослинності, Чернігівське районне управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, пропонує:
- проводити постійний моніторинг та профілактику недопущення пожеж в природних екологічних системах;
- виявляти громадян які спалюють на відкритій місцевості залишки сухої рослинності та повідомляти про них до Національну поліцію України або ДСНС України;
- вжити превентивних заходів щодо посилення протипожежного захисту підпорядкованих територій та об’єктів в умовах сухої погоди;
- питання про вжиття заходів щодо недопущення спалювання сухої рослинності розглянути на комісії ТЕБ та НС з прийняттям конкретних рішень;
- посилити роз’яснювальну роботи серед населення, щодо недопущення спалювання сухої рослинності, на території Чернігівського району;
- організувати оборювання околиць населених пунктів у місцях їх примикання до полів, луків і лісів з метою запобігання поширення вогню на помешкання;
Сподіваємося, що докладання спільних зусиль, щодо недопущення спалювання сухої рослинності, надасть змогу запобігти виникненню надзвичайних ситуацій, пожеж та загибелі людей на них.
Головне управління ДСНС України у Чернігівській області