«Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій
Навряд чи якась інша тема на сьогодні викликає стільки дискусій, навіть суперечок у суспільстві, як земельна реформа, формування ринку землі, можливість вільного продажу земель. «Всю землю одразу скуплять олігархи та агро холдинги», «Селян в чергове обдурять, і вони залишаться ні з чим», «Люди будуть продаватимуть свої паї через бідність та брак розуму», «Наші діти та онуки залишаться без спадку в майбутньому» - це лише деякі з міфів навколо цієї теми, що дають підґрунтя для спекуляцій певних політичних сил. Тож Громадські обговорення на тему «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?», що пройшли в Деснянській селищній раді(ОТГ) 21 вересня, мали на меті ознайомити мешканців громади з думками фахівців та надати можливість селянам висловити своє ставлення до питання зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель.
Мораторій на продаж землі, що діє в Україні, обмежує конституційні права власників земельних паїв, в результаті чого вони не можуть повноцінно розпоряджатися своєю власністю, а також отримувати достойну орендну плату за паї. Тільки ринок землі створює альтернативу для власника земельного паю та зробить земельні відносини в державі більш конкурентними, Таку думку висловив начальник відділу Держгеокадастру у Козелецькому районі Андрій Морисенко. За його словами, зняття мораторію на продаж землі та відкриття ринку, дасть поштовх розвитку агровиробництва, в тому числі - органічного, сприятиме створенню нових робочих місць на селі, покращенню добробуту селян (власників земельних паїв), оскільки вартість паю може значно зрости. «Розумні люди не будуть продавати свої земельні паї за безцінь, а стільки дискусій і навіть суперечок на цю тему виникає тільки тому, що селяни дуже погано поінформовані чи дезінформовано», - підсумував експерт. Великий агробізнес зацікавлений у продовженні мораторію на продаж, тому що на цей момент витрати на оренду сільськогосподарських угідь доволі не високі – на рівні 40 доларів за гектар на рік.
Зняття мораторію дає селянам, дрібним фермерам можливість бути повноцінними учасниками бізнесових проектів, відкриває доступ до дешевих кредитних ресурсів. Ринок землі сприятиме розвитку малих сімейних фермерських господарств, що значно покращить ситуацію з робочими місцями на селі, із самозайнятістю, - зазначає Михайло Селінний, завідувач кафедри природокористування Чернігівського національного технологічного університету, кандидат економічних наук. Україна - аграрна країна. Сільське господарство - один з пріоритетних напрямків економіки нашої держави, тому ринкові відносини приведуть до встановлення справедливості в орендних відносинах. Лише конкуренція є тією рушійною силою, яка приведе до прогресу в розвитку сільського господарства, сталих земельних відносин, охорони земель., - зазначив він.
Мораторій щорічно "краде" у 6,9 млн власників паїв до 50% потенційного доходу, особливо через низьку вартість оренди землі, яка в нашій країні є однією з найнижчих в Європі. Легалізація ринку землі - це боротьба з корупцією в земельній сфері. В умовах вільного ринку корупції просто не існує, вважає Римма Олексенко, голова ГО» Центр сприяння розвитку громад», представник паціональної Асоціації сільськогосподарскої дорадчої служби України, За її словами, ринок землі має бути інструментом розвитку сільського господарства, сільських територій, а не інструментом вирішення певних політичних питань, перерозподілу прав власності на землю тощо. Без ринку землі економіка не розвивається. Кожний власник земельного паю має чітко зрозуміти, що при відкритті ринку він не зобов’язаний здійснювати продаж земельної ділянки, це тільки розширення можливості повноправного розпорядження своєю власністю, та самостійного визначення її використання, чи то оренда, чи продаж, чи обробіток власноруч.
Про НАСДСУ
Метою діяльності Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України є сприяння покращенню добробуту сільського населення та розвитку сільської місцевості через підвищення рівня знань і вдосконалення практичних навичок сільського населення та сільськогосподарських товаровиробників, задоволення та захист соціальних, економічних, фахових та інших спільних інтересів членів Асоціації. Додаткову інформацію про роботу Асоціації можна отримати за адресою:
http://www.dorada.org.ua
Телефон: +38 044 223-02-70; e-mail: doradaukraine@gmail.com